Jani Lyyski jatkaa uraansa Djurgårdenissa.
27.11.2009 11:52:00
Lyyskin Djurgården-siirto sai sinetin
VPS:ssa viime kaudella pelannut Jani Lyyski jatkaa uraansa Ruotsin Allsvenskanissa Djurgårdenin riveissä. Lyyski on allekirjoittanut tukholmalaisseuran kanssa kolmivuotisen sopimuksen.
Lyyski ehti pelata Veikkausliigassa yhteensä viisi kautta joista neljä ensimmäistä hän pelasi IFK Mariehamnissa ja edelliskausi sujui VPS:ssa. Yhteensä hänellä on tilillään 107 Veikkausliigaottelua joissa hän on tehnyt yhdeksän maalia.
- Djurgården antoi erittäin ammattimaisen kuvan ja selkeät visiot. Olen ehkä hieman ”late bloomer” ja olen kehittynyt paljon viimevuosina. Aion jatkaa kehittymistäni ja Djurgården tuntui oikealta miljööltä ja seura tekee paljon töitä pelaajien henkilökohtaisen kehittymisen eteen, Lyyski kertoo päätöksensä taustoista Djurgårdenin sivuilla.
Djurgårdenille viime kausi oli pettymys, sillä tukholmalaisseura säilytti sarjapaikkansa vasta karsinnoissa. Viime kaudella joukkueessa pelasivat myös Toni Kuivasto sekä toinen ahvenanmaalaislähtöinen pelaaja Daniel Sjölund.